HT16 Open Hamburg Results

U12w

-24 kg

Contestants: 1 (19.05.2018)
1. Carolin Scheida
JC Wermelskirchen

-26 kg

Contestants: 6 (19.05.2018)
1. Carolin Scheida
2. Lotta Kruse
3. Johanna Sun
3. Emilia Papadepoulos
JC Wermelskirchen
Budokan Lübeck
JC Taiyo Sasel
Eimsbütteler TV

-28 kg

Contestants: 7 (19.05.2018)
1. Lilian Bücker
2. Ashley Krupper
3. Hannah Glauner
3. Evelyn Herrenberg
Judo Crocodiles Osnabrück
KSC Asahi Spremberg
JC Wermelskirchen
SV Meinersen

-30 kg

Contestants: 4 (19.05.2018)
1. Linda Geerdts
2. Malika Shabanova
3. Thyra Urban
3. Mayla Gulich
KSC Bushido
SC Panthera Bremen
Judogemeinschaft Sachsenwald
JC Wermelskirchen

-33 kg

Contestants: 18 (19.05.2018)
1. Emilia Lemm
2. Laurina Take
3. Kiara Scharnberg
3. Hedda Gottschalk
JC-Ahrensburg
Bramfelder SV
Judogemeinschaft Sachsenwald
JKG Diekholzen

-36 kg

Contestants: 11 (19.05.2018)
1. Alessia Gherasudis
2. Ayla Arnaut
3. Julika Bartmeier
3. Narin Bozkurt
Polizei SV Berlin
Polizei SV Berlin
Bramfelder SV
Judogemeinschaft Sachsenwald

-40 kg

Contestants: 11 (19.05.2018)
1. Emelie Wagner
2. Tarja Schröder
3. Sheniqua Bayer
3. Malina Becker
JG Uelzen
JKG Diekholzen
Judogemeinschaft Sachsenwald
JC "Samura" Oranienburg e.V.

-44 kg

Contestants: 7 (19.05.2018)
1. Mia Manukyan
2. Katharina Graetzer
3. Annalena Rohrbeck
3. Kiara Hein
KTB Kiel
KSC Bushido
SV Meinersen
1. JJJC Dortmund

+44 kg

Contestants: 2 (19.05.2018)
1. Leonie Ellinger
2. Magdalena Gross
Judo Crocodiles Osnabrück
JC "Samura" Oranienburg e.V.

U12m

-23 kg

Contestants: 5 (19.05.2018)
1. Freddy Herrenberg
2. David-Suren Anutiunjan
3. Leopold Harms
3. Peppino von Mirbach
SV Meinersen
Bramfelder SV
JC Wermelskirchen
HT16

-26 kg

Contestants: 11 (19.05.2018)
1. Rasul Achmadow
2. Mats Löhner
3. Nikita Gildenberg
3. Victor Gerdt
SC Panthera Bremen
Braunschweiger JC
JKG Essen
Judogemeinschaft Sachsenwald

-29 kg

Contestants: 23 (19.05.2018)
1. Irishan Lom-Aliev
2. Ben Wehrmann
3. Mathis Briand
3. Daniel König
Budokan Lübeck
Judogemeinschaft Sachsenwald
Polizei SV Berlin
OCTAGON Sport

-32 kg

Contestants: 25 (19.05.2018)
1. Kevin Muhl
2. Karim Chenine
3. Demetre Makalatya
3. Rudolph Kurlande
SC Panthera Bremen
Judo Crocodiles Osnabrück
Grün-Weiß Kassel
TH Eilbek

-35 kg

Contestants: 23 (19.05.2018)
1. Daniel Ott
2. Jonas Orlandea
3. Daniel Gappel
3. Tom Szlesak
TH Eilbek
Bramfelder SV
SC Panthera Bremen
Judo-Team Hannover

-38 kg

Contestants: 7 (19.05.2018)
1. Ferdinand Mrozik
2. Gideon James Tansingco
3. Nikita Nuss
3. Luca Crivellaro
VfL Grasdorf
Bramfelder SV
Judogemeinschaft Sachsenwald
Wandsbeker TSV Concordia

-42 kg

Contestants: 18 (19.05.2018)
1. Lasse Rauen
2. Dshavid Agayev
3. Thore Mattai
3. Adrian Ludwig
Polizei SV Berlin
Kieler Turnerbund Brunswik
Harburger TB
TSV Glinde

-46 kg

Contestants: 12 (19.05.2018)
1. Jan Libuda
2. Koray Uzunoglu
3. Theis Wiegart
3. Alexandros Kanitaicis
TuS Iserlohn
Budokan Lübeck
VfL Germania Leer
HT16

+46 kg

Contestants: 12 (19.05.2018)
1. Christian Wilhelm
2. Abischka Umarova
3. Emre Aktepe
3. Milos Slovic
Eintracht Hildesheim
Polizei SV Berlin
Polizei SV Berlin
JC "Samura" Oranienburg e.V.

U15w

-33 kg

Contestants: 3 (20.05.2018)
1. Vera Wandel
2. Minke de Ruiter
3. Violette Sigcha Freire
Bliemer Arashi Sport
Judo Kings
TH Eilbek

-36 kg

Contestants: 5 (20.05.2018)
1. Luise Averkorn
2. Milou Hendriks
3. Greta Papenthien
3. Lucia Peronis
USC Magdeburg
Judo Kings
Eimsbütteler TV
Eimsbütteler TV

-40 kg

Contestants: 4 (20.05.2018)
1. Sophie Scharnberg
2. Lotte Averkorn
3. Lina Dölle
3. Greta Eckmann
Judogemeinschaft Sachsenwald
USC Magdeburg
Budokan Lübeck
TH Eilbek

-44 kg

Contestants: 11 (20.05.2018)
1. Amelie Lenhard
2. Antonia Ungureanu
3. Janine Hardenberg
3. Marie-Christin Hahn
TSV Großhadern
Fortuna Glückstadt
HT16
PSV Olympia Berlin

-48 kg

Contestants: 12 (20.05.2018)
1. Gabriella Kurlande
2. Ariber Musteer
3. Fiona Fischer
3. Karina Gappel
TH Eilbek
Judoteam Veendam
Judo-Team Hannover
SC Panthera Bremen

-52 kg

Contestants: 10 (20.05.2018)
1. Rixt Geertsma
2. Melany Rossen
3. Jette Wellnitz
3. Noa Michalski
Judo Kings
Judoteam Veendam
Judo-Team Hannover
Budokan Lübeck

-57 kg

Contestants: 8 (20.05.2018)
1. Olivia Caro
2. Julie Madsen
3. Laura Lenz
3. Leandra Emami
TH Eilbek
Aarhus Judo Club
JC Wermelskirchen
Wandsbeker TSV Concordia

-63 kg

Contestants: 7 (20.05.2018)
1. Mayleen Dittmann
2. Eleana Iordanidis
3. Lieve Van der Heyden
3. Chantal Rafalski
SFV Europa
TuRa Harksheide
Judoteam Veendam
TV Oyten

+63 kg

Contestants: 4 (20.05.2018)
1. Maja Wilenska
2. Tessa Pruim
3. Lara Pohlmann
3. Angelina Becker
UKJ Yuko Jozefow
Judoteam Veendam
Judogemeinschaft Sachsenwald
HT16

U15m

-34 kg

Contestants: 11 (20.05.2018)
1. Falk Hobein
2. Patrick Kloc
3. Jakob Caro
3. Silas Hundt
Sport-Union Annen
HT16
TH Eilbek
Kodokan Odense

-37 kg

Contestants: 12 (20.05.2018)
1. Eveyatar Partouche
2. Raphael Akoto
3. Tjelle Urban
3. Till Scheida
IPPON Judo Team Tel Aviv
TH Eilbek
Judogemeinschaft Sachsenwald
JC Wermelskirchen

-40 kg

Contestants: 15 (20.05.2018)
1. Dominik Schumann
2. Martin Muhl
3. Denni Reis
3. Oskar Wilke
RSV Eintracht 1949
SC Panthera Bremen
SC Panthera Bremen
TH Eilbek

-43 kg

Contestants: 16 (20.05.2018)
1. Bastian Rohde
2. Max Cyganok
3. Justin Booij
3. Leonard Hasse
1. JJJC Dortmund
SC Panthera Bremen
Judoteam Veendam
Eimsbütteler TV

-46 kg

Contestants: 13 (20.05.2018)
1. Walter Elzer
2. Alexej Klein
3. Thaddäus Post
3. Bela Buchmeyer
HT16
Polizei SV Berlin
Judo Club Halle
TSV Kronshagen

-50 kg

Contestants: 7 (20.05.2018)
1. Alexander Geier
2. Jannik Sokirko
3. Leon Friedrichs
3. Tom Mitzlaff
Bramfelder SV
JC Wermelskirchen
JG Uelzen
SV Mönkeberg

-55 kg

Contestants: 17 (20.05.2018)
1. Thijs Hensen
2. Kenan Arnaut
3. Volkan Arman
3. Joel Herrmann
Judoteam Veendam
Polizei SV Berlin
HT16
TSV Kronshagen

-60 kg

Contestants: 12 (20.05.2018)
1. Mathieu Dittmann
2. Mika Donath
3. Erik Dukow
3. Marcel Fürtig
SFV Europa
RSV Eintracht 1949
TSV Kronshagen
TuRa Harksheide

-66 kg

Contestants: 10 (20.05.2018)
1. Piet Noack
2. Max Engler
3. Pascal Fischer
3. David Lortkipandize
Judogemeinschaft Sachsenwald
RSV Eintracht 1949
TuRa Harksheide
Polizei SV Berlin

+66 kg

Contestants: 10 (20.05.2018)
1. Michael Heisler
2. Paul Stange
3. Nikita Nikitenko
3. Maxim Derlein
Budokan Lübeck
RSV Eintracht 1949
TSV Kronshagen
Judogemeinschaft Sachsenwald

U18w

-48 kg

Contestants: 2 (19.05.2018)
1. Charlotte Ziegler
2. Alexandra Mantel
ETSV Weiche
Stella Bevergern

-52 kg

Contestants: 9 (19.05.2018)
1. Lilly Rump
2. Kimberly Böttcher
3. Stefanie Wenzel
3. Melissa Corrigeux
TuRa Harksheide
VfL Stade
Bramfelder SV
Budokan Lübeck

-57 kg

Contestants: 13 (19.05.2018)
1. Marina Zapros
2. Zarah-Leoni Riecken
3. Lara Ackermann
3. Palina Grube
DJK Eintracht Borbeck
TH Eilbek
PSV Frankfurt/Oder
Buxtehuder SV

-63 kg

Contestants: 8 (19.05.2018)
1. Schamira Kiel
2. Mareike Schüch
3. Mieke Schmidt
3. Anna Goßen
PSV Frankfurt/Oder
PSV Schwerin
TuRa Harksheide
Stella Bevergern

-70 kg

Contestants: 6 (19.05.2018)
1. Jana Schädlich
2. Jasmin Iqbal
3. Finja Püffel
3. Paola Onofaro
SC Itzehoe
JC Bushido-Vellmar
JG Uelzen
Judo-Tiger Visbek

-78 kg

Contestants: 3 (19.05.2018)
1. Kim Tepelmann
2. Laura Remling
3. Princila Appiah
1. Schweriner Judoclub
JKG Essen
HT16

+78 kg

Contestants: 1 (19.05.2018)
1. Rachel Boateng
HT16

U18m

-43 kg

Contestants: 1 (19.05.2018)
1. Matthes Franck
PSV Schwerin

-46 kg

Contestants: 1 (19.05.2018)
1. Amir Muzhaev
TuS Zeven

-50 kg

Contestants: 10 (19.05.2018)
1. David Erke
2. Alwin Löß
3. André Loboda
3. Jan Scharnberg
Stella Bevergern
Randori Berlin
TH Eilbek
Judogemeinschaft Sachsenwald

-55 kg

Contestants: 16 (19.05.2018)
1. Murad Miller
2. Reinhold Kern
3. Erik Hobein
3. Genesis James Höllisch
Randori Berlin
Judo-Team Hannover
Sport-Union Annen
Bramfelder SV

-60 kg

Contestants: 10 (19.05.2018)
1. Liam Herrmann
2. Michael Löb
3. Julian Krupper
3. Dennis Fetter
TSV Kronshagen
Randori Berlin
SV 1883 Schwarza e.V.
Judo-Team Hannover

-66 kg

Contestants: 18 (19.05.2018)
1. Yerrick Schriever
2. Aaron Dieckhoff
3. Simon Boutaleb
3. Jesper Wellnitz
TH Eilbek
MTSV Aerzen
TuRa Harksheide
Judo-Team Hannover

-73 kg

Contestants: 19 (19.05.2018)
1. Daniel Schweizer
2. Gerrit Noack
3. Alexander Schwandt
3. Dimitri Steigmann
TH Eilbek
Judogemeinschaft Sachsenwald
TSV Kropp
Eimsbütteler TV

-81 kg

Contestants: 11 (19.05.2018)
1. Nils Kraschon
2. Piet-Ole Sturm
3. Silvan Bulthuis
3. Felix Sunke
TSB Flensburg
1. Schweriner Judoclub
Judoteam Veendam
TSV Wedel

-90 kg

Contestants: 7 (19.05.2018)
1. Oleg Gusev
2. Jan Felix Herzog
3. Nick Peters
3. Nick Wolf
SC Panthera Bremen
TSV Wedel
Bramfelder SV
TuS Zeven

+90 kg

Contestants: 3 (19.05.2018)
1. Jonas Bode
2. Kaan Arman
3. Boris Vaci
JKG Diekholzen
HT16
Erster Berliner Judo Club

Frauen

-52 kg

Contestants: 5 (20.05.2018)
1. Melanie Sonnen
2. Laura Görtz
3. Melissa Corrigeux
3. Paula Krause
Erster Berliner Judo Club
Erster Berliner Judo Club
Budokan Lübeck
SC Tenri

-57 kg

Contestants: 13 (20.05.2018)
1. Marina Zapros
2. Irina Arends
3. Marina Callsen
3. Franziska Loch
DJK Eintracht Borbeck
Stella Bevergern
TuS Appen von 1947 e.V.
SC Tenri

-63 kg

Contestants: 7 (20.05.2018)
1. Celine Becker
2. Nike Rascher
3. Jeannina Heider
3. Svenja Liermann
Judogemeinschaft Sachsenwald
Randori Berlin
Stella Bevergern
Blau-Weiß Buchholz

-70 kg

Contestants: 7 (20.05.2018)
1. Anniek Potze
2. Katrin Seide
3. Ricarda Räther
3. Henrietta Weinberg
Judoteam Veendam
JC Wermelskirchen
1. JJJC Dortmund
Judo Club Halle

-78 kg

Contestants: 5 (20.05.2018)
1. Ingrid Engwerda
2. Nicole Bauer
3. Christina Zahl
3. Lara Lewandowitz
Judoteam Veendam
TuRa Harksheide
Judogemeinschaft Sachsenwald
JKG Essen

Männer

-60 kg

Contestants: 4 (20.05.2018)
1. Ahmad Jawid Nejrabi
2. Mads Waadenseholt
3. Kirill Charyev
3. Tom Jørgensen
Eimsbütteler TV
Svendborg Judo Klub
TuS Osdorf
Esbjerg judo klub

-66 kg

Contestants: 7 (20.05.2018)
1. Rudolph Schophaus
2. Vincent Giller
3. Komal Abbas
3. Huub Raspe
Judo-Team Hannover
SV 1883 Schwarza e.V.
TSV Kronshagen
Judoteam Veendam

-73 kg

Contestants: 10 (20.05.2018)
1. Johannes Limmer
2. Thorben Abel
3. Konstantin Gusev
3. Thom Hensens
SV 1883 Schwarza e.V.
Vejas Hamburg
SC Panthera Bremen
Judoteam Veendam

-81 kg

Contestants: 9 (20.05.2018)
1. Georg Schneider
2. Andras Nemeth
3. Constantin Strube
3. Alexander Ananjev
Erster Berliner Judo Club
Randori Berlin
Judo Club Halle
Budokan Lübeck

-90 kg

Contestants: 9 (20.05.2018)
1. Ole Patzenhauer
2. David Kaluzny
3. Tobias Töpfer
3. Tobias Pletzer
VfK Bau Rostock
1. JJJC Dortmund
TSV Wedel
TuRa Harksheide

-100 kg

Contestants: 2 (20.05.2018)
1. Benjamin Heeres
2. Anatolie Kirsch
Judoteam Veendam
Judo-Team Hannover